Intro
A „Loose Ends” projekt három civil szervezet nemzetközi együttműködése az oktatás, a szociális munka és az érdekképviselet területéről. A stratégiai partnerséget az Európai Unió Erasmus + programja finanszírozza.
Számos tanulmány, jelentés értekezik arról, hogy roma gyerekek jelentős része szegénységben él, gyakran szegregáltan tanul; gazdasági és társadalmi helyzetük miatt veszélyeztetettek az iskolai lemorzsolódás, és korai iskola elhagyás által.
Korábbi projektünk – LEADNFL- az Együttható Egyesület és a Nevo Parudimos által végzett kutatás a korai iskolaelhagyás jelenségét kérdőíves felméréssel vizsgálta. A kutatás során tapasztaltuk, hogy a megkérdezettek jelentős része kizárólag roma gyerekekkel járt egy osztályba.
Jelen projektünkben az iskolai szegregáció egy speciális helyzetét akartuk mélységében megismerni.
A HatásPont tanoda tanulói összetétele tovább változott, napjainkra szinte kizárólag roma és/vagy sajátos nevelési igényű gyerekek alkotják a közösséget, az elégtelen finanszírozás és a ránk vonatkozó hatályos jogszabályok miatt. Pedig a tanodás gyermekek jelentősebb része mindig is szegény volt. Megfigyeltük, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményből kiszorultak azok a családok, ahol legalább egy bejelentett kereső van, és a szülők együtt élnek. Megemelkedett a szegregátumokból érkező tanulók száma a tanodában, és ezzel párhuzamosan elvesztettük azokat a gyerekeket, akik nem romák, és/vagy nem szegregált körülmények között élnek. Lényegében a szolgáltatásban csak olyan nem roma gyerekek maradtak, akik SNI státuszúak és/vagy súlyosabb fogyatékossággal élnek.
Az új tanodás gyerekekkel és családtagjaikkal való beszélgetések ráirányították figyelmünket arra, hogy a szüleik többsége 30 év alatti, és legalább egyik, de számos esetben mindkét szülőjük, sőt a szélesebb felnőtt rokonság is, valamikor a helyi gyógypedagógiai iskola tanulója volt. Mivel ifjúsági szervezet vagyunk, és életkorukat tekintve elvileg maguk a szülők is bevonhatók ifjúsági programokba, tudni szerettük volna, hogy milyen eszközökkel lehetne megszólítani őket. Ha a fiatal szülők motiváltak, elkötelezhetők valamilyen számukra érdekes tevékenység mellett, akkor a gyerekeik motivációi is javulni fognak. Ugyanakkor életkörülményeik pontosabb megismerése nélkül bevonásuk sem lehetséges.
Ez volt tehát a kiindulási alapja annak a kutatásnak, amelynek adatfelvételét 2021 nyarán végeztük. A Loose Ends projektet az Erasmus+ ifjúság program támogatásával valósítjuk meg, egy romániai és egy észak-macedóniai partnerszervezettel. A kutatás mellett egyik vállalásunk, hogy közösen egy szakpolitikai javaslatot tegyünk arra, hogyan lehet roma, gyakran szegregáltan élő fiatalokat ifjúsági munkával – kiemelten nemzetközi ifjúsági munkával- támogatni, és ezzel lehetőséget adni a szélesebb társadalmi kontaktusra.
A 24 hónapon át tartó projektünk célja
- 25 félig strukturált interjú készítésével, elemzésével megérteni az okokat, a kapcsolódó életutakat és az oktatási rendszer hatásait a kutatásban részt vevő országokban
- kutatási eredményeink alapján, szakértői közösség által megfogalmazott, szakpolitikai javaslatok készítése a nemzeti és az európai döntéshozók felé, kiemelve a másodlagos támogató struktúrák fontosságát, benne az ifjúsági szervezetek és szolgáltatásaik magasabb támogatási igényét
- további cél a formális oktatás, az ifjúsági szolgáltatók, a gyermek- és családvédelmi szolgáltatók, és az állami szereplők figyelemének felkeltése, megszólításuk
Sokrétű kutatásunkkal a következő célokat kívántuk elérni:
- megismerni a gyógypedagógiai iskolázás hatásait a válaszadó roma fiatalok életkörülményeire, munkaerőpiaci pozíciójára,
- megtalálni azokat a közös motívumokat, mintázatokat, amelyek az iskolán kívül befolyásolják egzisztenciájukat és amelyre befolyással lehet az ifjúsági munka
- feltérképezni milyen okok miatt kerültek gyógypedagógiai oktatásba,
- megtudni, hogy ezek mintázatok, jelenségek, okok fennállnak-e gyermekeik esetében és azoknak milyen következményei vannak tanulmányaikra és jövőjükre nézve.
Projektevékenységek
- 4 transznacionális találkozó
- Szellemi termék – 25 interjú készítése és elemzése 3 országban (összesen 75), a résztvevő országok nyelvein elkészítve, összesített összefoglaló angol nyelven (nem egyenes fordítás, mindhárom tanulmány rövidebb változata)
- Szellemi termék – szakértő testület szakpolitikai javaslataiból, összesen négy darab dokumentum
- 4 db Konferencia Magyarországon, Észak- Macedóniában és Romániában – több mint 250 érdekelt fél bevonásával
- Lobbi tevékenység az Európai Parlamentben záróeseményként, az uniós képviselők bevonásával
- széles körű disszeminációs tevékenységek
A projekt kutatási jelentései és szakpolitikai javaslatai
LETÖLTÉSEK
A kutatás
Az elmúlt években kutatás foglalkozott a hátrányos helyzetű és / vagy roma tanulók iskolai integrációjának helyzetéről a speciális oktatási intézményekben. Az Európai Unióhoz való csatlakozást követő deszegregációs törekvések - Magyarország, Románia és Észak-Macedónia esetében -, valamint a roma gyerekek iskolai integrációja általában nem támogatták teljes mértékben a tanulási nehézségekkel küzdő romák és hátrányos helyzetű gyermekek integrációját.
Számos tanulmány és jelentés tanúsítja, hogy a roma gyerekek felülreprezentáltak az alacsonyabb társadalmi rétegekben, sérülékenyebbek a korai iskolaelhagyás miatt, és a roma családok gyermekei gyakran szegregált oktatási intézményekben találják magukat.
Projektünk az Együttható Egyesület és a Nevo Parudimos által végzett LEADNFL projekt kutatás nyomon követése, amely a szegregált közösségek ESL mintáit térképezi fel. Célja, hogy adatokat gyűjtsön be, elemezzen a romák specifikus szegregációjáról: speciális nevelésű igényű roma gyerekek speciális iskolákban való oktatásáról.
Kutatási jelentéseink
A projekt további kutatási jelentései és szakpolitikai javaslatai
LETÖLTÉSEK
Partnerek
Az Együttható Egyesületet szociális szakértők és lelkes fiatal önkéntesek alapították 2010-ben, hogy támogassák az informális tanulást, az innovatív közösségi szolgáltatásokat és egy új gondolkodási módot az ifjúsági és a szociális munkában. Ifjúsági információs irodát működtet Budapest IV. kerületében valamint egy tanodát Gyöngyösön. A fogyatékossággal élő fiatalok inklúziója fontos célja a Hatáspont Tanodának – 20% a bevont fiataloknak fogyatékossággal élő, amibe az autizmus spektrum zavar is beletartozik. Az egyéni mentoráláson és a speciális pedagógia alkalmazásán kívül, a nem-formális oktatás kulcsmódszer a tanulóink finomkészségének fejlesztésben.
A PROMA egy fiatalok által irányított szervezet fiatal romák erősítésén és mobilizálásán dolgozik informális oktatásban, valamint kreatív eszközökön keresztül, illetve a fiatal romák érdekérvényesítésén, hogy minél tovább részt tudjanak venni az oktatási folyamatban. PROMA az Észak-macedón Köztársaság Észak-Keleti régiójában tevékenykedik.
A Nevo Parudimos nonprofit civil szervezet, amelyet Caras-Severin megyében egy csapat tanár, roma aktivista és roma hallgató alapított, Románia délnyugati részében 2008-ban. A Nevo Parudimos célja, hogy csökkentse a gazdasági, szociális, oktatási és kulturális különbségeket a társadalomban. A szervezet elismert a fogyatékos és a roma emberek inklúzív projektjeinek lefuttatásában. A Nevo Parudimos az első olyan civil szervezet, amely Romániában hirdeti a CLLD alapelveket és az alulról építkező megközelítést a helyi fejlesztési programok tervezésében, kidolgozásában. 4 éve lobbiznak és támogatják a lokális embereket, hogy megszólalhassanak, egyenlő partnerek lehessenek a helyi szintű döntéshozatali folyamatokban.
A projekt kutatási jelentései és szakpolitikai javaslatai
LETÖLTÉSEK
Konferencia
"...HIÁBA JÁRTUNK, CSAK MEGBUKTUNK"
NEM-FORMÁLIS PEDAGÓGIA ROMA FIATALOK INTEGRÁCIÓJÁÉRT
2023. február 16-án az Együttható Egyesület konferenciát szervezett a Loose Ends projekt záróeseményeként.
Egyesületünk 2014 óta működtet tanodát Gyöngyösön, ezért időről időre van helyi kutatásunk, amely elsősorban a szegregátumokban élő közösségekre irányul. A kutatásokkal a tanodában tapasztalt jelenségeket kívánjuk megérteni, és az eredmények alapján fejleszteni a szolgáltatásainkat. A Loose Ends - Mapping the roots of youth marginalization projektet is ez a törekvés hívta életre.
Az egész napos konferencián szociális, és pedagógiai területről érkező szakemberek tartottak előadásokat, workshoppokat, akiknek munkássága kapcsolódik a roma fiatalok társadalmi befogadásához, annak gazdasági, társadalmi vetületéhez. Kiemelt témáink voltak a szegénység és marginalizáció, a diszkrimináció, az identitás-integráció-asszimiláció, továbbá az ifjúsági munka, nem formális pedagógia enyhítő válaszai erre.
Konferencia dátuma: 2023. február 16.
Időtartama: 10:00 -17:00
Helyszín: MagNet Közösségi Ház, 1062 Budapest, Andrássy út 98.
A konferencia programfüzetében az előadások/workshopok absztraktjai, valamint az előadók rövid bemutatkozása olvasható. Az előadások címére kattintva letölthetőek a diasorok, ahol az elérhető.
Programfüzet letöltése
Délelőtti program
Délutáni program - Terem 1
Délutáni program - Terem 2
|
|
13:45 –14:15 |
Károlyi Juli - tanár, facilitátor, kutató - Pressley Ridge Magyarország Alapítvány
Egy jó dobás – társasjáték, élménypedagógia, szociális készségfejlesztés
workshop
Videofelvétel
|
14:15 – 14:40 |
Kovács Edina kutató mentálhigiénés szakember, Debreceni Egyetem
„Mentor in my life” – a mentorálás és a társas támogatás hatása az iskolai sikerességre
előadás
Videofelvétel
|
14:40-15:05 |
Szabó Tünde szociológus, Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet
Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat hallgatóinak körében végzett vizsgálat
előadás
Videofelvétel
|
15:05-15:30 |
Janó Evelin doktorjelölt, ELTE TÁTK
- Körbe vesznek jó barátok…”- csoportkohézió működése diákok és pedagógusok szemszögéből
előadás
Videofelvétel
|
15:35-15:55 |
SZÜNET |
15:55-16:20 |
Lakatos György - intézmény vezető, Budaörsi Tanoda
Roma – gadjo (nem cigány) párbeszéd az Erasmus plusz önkéntes szolgálat által
előadás
Videofelvétel
|
16:20-16:45 |
Kiss Erika Szakmai munkatárs,gyógypedagógus, PhD, InDaHouse
Juhász Réka Tanodákért felelős szakmai munkatárs, InDaHouse
Hozz egy mosolyt, vigyél egy másikat’: az InDaHouse Hungary jó gyakorlatai az encsi kistérségben
előadás
Videofelvétel
|
|
|
A 'Loose Ends' projekt magyarországi kutatási jelentései
Meghívó letöltése
A projekt további jelentései és szakpolitikai javaslatai
LETÖLTÉSEK
Letöltések
Kutatási jelentés és szakpolitikai javaslatok- Magyarország
Kutatási jelentés Magyarország- nyelv: magyar
Kutatási jelentés Magyarország- nyelv: angol
Szakpolitikai javaslat Magyarország - nyelv: magyar
Szakpolitikai javaslat Magyarország - nyelv: angol
Kutatási jelentés és szakpolitikai javaslat - Románia
Kutatási jelentés Romániáról - nyelv román
Kutatási jelentés Romániáról - nyelv angol
Szakpolitikai javaslat Romániáról - nyelv román
Szakpolitikai javaslat Romániáról- nyelv angol
Kutatási jelentés és szakpolitikai javaslat - Észak Macedónia
Kutatási jelentés Észak Macedóniáról - nyelv macedón
Kutatási jelentés Észak Macedóniáról - nyelv angol
Szakpolitikai javaslat Észak Macedóniáról - nyelv macedón
Szakpolitikai javaslat Észak Macedóniáról - nyelv angol
Kapcsolat
Kérdéseid vannak? Bátran keress fel minket!
A projekt nemzeti koordinátorai:
Nemesnyik Balázs,Együttható Egyesület, Magyarország, info@egyutthato.eu
Urmeta Arifovska, RROMA, Észak-macedón Köztársaság, info@rromassn.org
Büşra Akdoğan, Nevo Parudimos, Romania, nevoparudimos@yahoo.com
Elements
Text
This is bold and this is strong. This is italic and this is emphasized.
This is superscript text and this is subscript text.
This is underlined and this is code: for (;;) { ... }
. Finally, this is a link.
Heading Level 2
Heading Level 3
Heading Level 4
Heading Level 5
Heading Level 6
Blockquote
Fringilla nisl. Donec accumsan interdum nisi, quis tincidunt felis sagittis eget tempus euismod. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus vestibulum. Blandit adipiscing eu felis iaculis volutpat ac adipiscing accumsan faucibus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus lorem ipsum dolor sit amet nullam adipiscing eu felis.
Preformatted
i = 0;
while (!deck.isInOrder()) {
print 'Iteration ' + i;
deck.shuffle();
i++;
}
print 'It took ' + i + ' iterations to sort the deck.';
Lists
Unordered
- Dolor pulvinar etiam.
- Sagittis adipiscing.
- Felis enim feugiat.
Alternate
- Dolor pulvinar etiam.
- Sagittis adipiscing.
- Felis enim feugiat.
Ordered
- Dolor pulvinar etiam.
- Etiam vel felis viverra.
- Felis enim feugiat.
- Dolor pulvinar etiam.
- Etiam vel felis lorem.
- Felis enim et feugiat.
Icons
Actions
Table
Default
Name |
Description |
Price |
Item One |
Ante turpis integer aliquet porttitor. |
29.99 |
Item Two |
Vis ac commodo adipiscing arcu aliquet. |
19.99 |
Item Three |
Morbi faucibus arcu accumsan lorem. |
29.99 |
Item Four |
Vitae integer tempus condimentum. |
19.99 |
Item Five |
Ante turpis integer aliquet porttitor. |
29.99 |
|
100.00 |
Alternate
Name |
Description |
Price |
Item One |
Ante turpis integer aliquet porttitor. |
29.99 |
Item Two |
Vis ac commodo adipiscing arcu aliquet. |
19.99 |
Item Three |
Morbi faucibus arcu accumsan lorem. |
29.99 |
Item Four |
Vitae integer tempus condimentum. |
19.99 |
Item Five |
Ante turpis integer aliquet porttitor. |
29.99 |
|
100.00 |